Travma Sonrası Kırık Tedavisi

Eğer bir kaza sonrası kırık bir kemiğe sahipseniz, Harmony Evde Fizik Tedavinin yetenekli hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Fizyoterapistlerimiz, kırılmadan sonra normal hareket aralığını, gücü ve fonksiyonel hareketliliği yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

Talihsiz bir kemik yaralanması geçirdiyseniz, bunun ne kadar acı verici olduğunu anlayabilirsiniz. Kırık bir kemik, kemiğin uygun şekilde iyileşmesini ve hizalanmasını sağlamak için hızlı bir tıbbi müdahale gerektirir.

Bir kırılmadan sonra kemiğiniz bir doktor tarafından ayarlanır. Kemiğin küçültülmesi elle yapılabilir. Daha ciddi kırıklar için, tüm kemik parçalarının doğru yerde olduğundan ve iyileşmenin gerçekleşebileceğinden emin olmak için açık redüksiyon iç fiksasyonu (ORIF) adı verilen cerrahi bir prosedür gerekebilir.

Genellikle kırılmadan sonra, uygun iyileşmeyi sağlamak için kemiğin stabilize edilmesi veya immobilize edilmesi gerekir. Bu genellikle bir alçı kullanılarak gerçekleştirilir. Basit kırıklar için, doktorunuz çıkarılabilir bir alçı kullanmayı seçebilir, bu yaralanma bölgesinde hafif hareketlere izin verecektir. Karmaşık kırıklardan sonra, çıkarılmaması gereken bir alçı kullanmanız gerekebilir. Omzunuzu veya kolunuzu kırarsanız, kolu hareketsiz tutmak için bir askı takmanız gerekir.

Hastanede

Kemiği kırdıktan sonra, hastanede bir fizyoterapist sizi ziyaret edebilir. Bacağınızı veya bileğinizi kırdıysanız, fizyoterapist size baston veya koltuk değneği gibi yardımcı bir cihazla nasıl yürüyeceğinizi öğretir. Bu eğitim, merdivenlerden inip çıkarken veya bir arabaya girip çıkarken cihazın nasıl kullanılacağı hakkındadır. Sorularınız varsa çekinmeden sorun. Unutmayın, yeni bir beceri öğrenmek pratik gerektirir, bu yüzden fizyoterapistlerimiz yanınızdayken cihazınızı kullanmayı denediğinizden emin olun.