Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Bel ve boyun fıtığının nedeni genel olarak aynıdır. Nedeni ise omurganın kemikleri arasındaki yassı kıkırdak (disk) yırtıldığında ve diskin jelatin benzeri çekirdeği sızdığında fıtıklaşmış bir disk oluşur. Fıtıklaşmış bir disk ani travma veya omurganın uzun süreli baskısından kaynaklanır.

Bu durum en sık 30 ila 50 yaşları arasındaki insanları etkiler; erkeklerin kadınlardan iki kat daha fazla tanı almaları olası bir durumdur. Tekrarlayan kaldırma, ağırlık kaldırma sporlarına katılma, obezite, sigara ve kötü duruş, fıtıklaşmış bir disk için risk faktörleridir. Fıtıklaşmış disklerin çoğunluğu ameliyat gerektirmez ve fizik tedaviye en iyi şekilde yanıt verir. Fizyoterapistlerimiz, fıtıklaşmış diskleri olan kişilerin normal hareketlerini yeniden kazanmalarına, ağrıyı azaltmalarına ve düzenli etkinliklerine geri dönmelerine yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş tedavi programları tasarlar. Bunlardan bazıları; manuel terapikuru iğne tedavisi, egzersiz tedavisielektroterapi ajanları.

 

Fizik Tedavi

En ekstrem vakaların dışında, konservatif bakım (fizik tedavi gibi) genellikle fıtıklaşmış bir diskin tedavisinde ameliyat veya ağrı kesici ilaçlardan daha iyi sonuçlar verir.

Fizyoterapistiniz, evde yapabileceğiniz egzersizler ve tedaviler dahil olmak üzere iyileşmenizi hızlandıracak özel bir tedavi programı tasarlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Fizik tedavi normal yaşam tarzınıza ve faaliyetlerinize geri dönmenize yardımcı olacaktır. Durumu iyileştirmek için geçen süre değişir, ancak uygun bir duruş, ağrı azaltma, germe ve güçlendirme programı uygulandığında, sonuçlar 2 ila 8 hafta veya daha kısa sürede elde edilebili